Zamknij
REKLAMA

Będzie nowa karetka w Woźnikach

20:50, 15.10.2019 | .
Skomentuj Będzie nowa karetka w Woźnikach / Woźniki
REKLAMA

Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Woźnikach już wkrótce będzie dysponował nowoczesną karetką pogotowia. Umowa przekazania środków na ten cel została dziś w Woźnikach uroczyście podpisana przez wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i dyrektora SPZOZ w Lublińcu Tomasza Piechniczka. Został także wręczony symboliczny czek o wartości 400.000 zł - tyle bowiem wynosi kwota pojedynczego dofinansowania w ramach ogólnopolskiego ministerialnego "Programu wymiany ambulansów".

 

 

Burmistrz Woźnik Michał Aloszko przywitał na Zielonym Śląsku uczestników wydarzenia, którymi byli poseł RP Andrzej Gawron, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz oraz Beata Kocik - radna Sejmiku Śląskiego i Alojzy Cichowski - radny lubliniecki. Nie zabrakło oczywiście Henryka Nierody - dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Lublińcu oraz Michała Sowińskiego - dyrektora Ośrodka Zdrowia w Woźnikach, na terenie którego stacjonować będzie nowa karetka.

 

 

-  Stoimy obok starego ambulansu. Sprzęt skutecznie służył mieszkańcom, wkróce jednak przejdzie do lamusa - mówił burmistrz. - Woźniki są specyficznie usytuowane, leżymy stosunkowo daleko od miasta powiatowego, a jednocześnie tuż przy autostradzie A1. Dysponowanie sprawnym, szybkim i nowoczesnym ambulansem ma dla nas bardzo duże znaczenie. Dlatego dziękujemy ministerstwu, że uwzględniło nasz ośrodek przy podziale środków. 

 

Poseł Gawron również podziękował za racjonalne podejście do rozmieszczenia karetek, pochwalił merytoryczne i praktyczne podejście ministerstwa i przychylne spojrzenie na powiat lubliniecki. - Cieszymy się i liczmy na więcej - podsumował poseł, a dyrektor Piechniczek dodał żartobliwie, że jest gotów przyjmować takie dary częściej.

 

 

„Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie realizowany program obejmuje wszystkie województwa, jego łączny budżet w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł. Intensywna eksploatacja karetek sprawia, że ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Na terenie naszej gminy i okolic, z powodu znacznych odległości między miejscowościami, przebieg i zużycie pojazdów jest tym większe. Przyjmuje się, że wymiana karetek powinna nastąpić już po 5 latach użytkowania. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej, wśród nich obecna woźnicka karetka. Na jej wymianę jest już więc najwyższa pora.

 

 

Do programu Ministerstwa Zdrowia trafiają tylko te wnioski dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, które wytypowali wojewodowie. To oni opracowują mapę potrzeb. - Macie dobrych ambasadorów, którzy dbają, aby wyposażać nie tylko metropolie, ale także mniejsze ośrodki. Przekazujemy nową karetkę, oby jednak wyjeżdżała jak najrzadziej - podsumował wiceminister Cieszyński, składając podpis pod umową przekazania dofinansowania.

 

 

[UM Woźniki]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz