Zamknij
REKLAMA

Akcja TOUCH US DBANIE TO DOTYKANIE w Koszęcinie

19:46, 08.11.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj
Akcja TOUCH US DBANIE TO DOTYKANIE w Koszęcinie / Lubliniec

19 października br. na rynku w Koszęcinie odbył się happening pt. „TOUCH US – DBANIE TO DOTYKANIE”. W akcji udział wzięli reprezentanci: „Fantazja & Urwisek”,  „Stowarzyszenie Montownia”, „Fundacja Twoje TAK ma ZNACZENIE” oraz Stowarzyszenie „Lublinieckie Amazonki … i nie tylko”

Organizatorzy oraz goście, którzy pojawili się na koszęcińskim rynku dzielili się wiedzą i doświadczeniem na temat profilaktyki raka piersi. Danuta Swoszowska, reprezentantka Stowarzyszenia „Lublinieckie Amazonki … i nie tylko”, przedstawiła referat pt. „Profilaktyka orężem walki z rakiem”. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na statystyki, które mówią, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

- Kobiety nie tylko w Polsce, ale i na świecie, mają świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą rak piersi, ale niewielki procent wie, jak ważna jest wczesna profilaktyka. Dzięki samobadaniu można wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania, co stwarza duże szanse wyleczenia. Samokontrola, czyli po pierwsze oglądanie stanu piersi, a po drugie badanie dotykowo-palpacyjne, powinny stać się nawykiem pań w każdym wieku. Każdą nienaturalną zmianę należy zgłosić lekarzowi - podkreślała prelegent. Pomocna w samobadaniu może okazać się aplikacja dostępna na smartfon BREAST TEST. Kobiety powinny też przynajmniej raz w roku poddać się profilaktycznej kontroli USG i wykonać mammografię.

Happening dotyczył istotnych zagadnień zdrowotnych, ale prowadząca spotkanie Izabela Jonczyk zorganizowała również zajęcia rozrywkowe dla przybyłych kobiet. Organizatorzy zapewniają, że kolejne spotkanie w zakresie poruszanej tematyki odbędzie się na pewno w przyszłym roku.

Źródło: Bogna Konfisz

[Starostwo Lubliniec]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© lubliniec365.pl | Prawa zastrzeżone