Zamknij
REKLAMA

NFZ: wirusy aktywne, konsultanci infolinii instruują, gdzie uzyskać teleporadę

19:01, 07.03.2020 | .
Skomentuj PAP
REKLAMA

Ministerstwo zdrowia podkreśla, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe i regularnie zażywające te same leki, nie muszą osobiście udawać się do lekarza po receptę na kontynuowanie leczenia. Dzięki wprowadzeniu e-recepty, lekarz po konsultacji np. telefonicznej czy online, może wystawić zdalnie e-receptę, którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

Wszyscy pacjenci, nie tylko ci przewlekle chorzy, mogą skorzystać także z konsultacji z lekarzem rodzinnym przez telefon, online lub za pomocą innych środków łączności i tym samym ograniczyć konieczność wychodzenia z domu.

W Polsce potwierdzono dotychczas pięć przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. W lutym zanotowano 820 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a z powodu tej choroby w ciągu tego miesiąca zmarły 23 osoby.

Prezes NFZ Adam Niedzielski podał na Twitterze, że na infolinii Funduszu "można uzyskać numer do POZ, pod którym będzie realizowana teleporada - łącznie ze zdalnie wystawianym zwolnieniem". "Dziękuję lekarzom rodzinnym za współpracę przy tworzeniu bazy numerów. Działamy razem!" - podkreślił.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę, a także jeśli będzie taka potrzeba - sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Teleporady medyczne ? jak podkreśla NFZ i MZ - ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa; ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych; rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna oraz skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Teleporadę lekarską wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które obowiązuje od 5 listopada 2019 r. Zgodnie z jego zapisami, możliwa jest pomoc lekarska lub pielęgniarska na odległość za pomocą systemów teleinformatycznych lub łączności. Ostateczną decyzję czy konieczna będzie wizyta w gabinecie, czy wystarczy konsultacja telefoniczna podejmuje lekarz po rozmowie z pacjentem. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BryanBryan

0 0

Hello.

My name is Bryan . I am an expert in posting articles and texts on various websites.

I'm interested in your site lubliniec365.pl

Would you be interested in a mutual cooperation? In fact, I have to propose you something but before starting working answer please this questionnaire in the link below: https://bit.ly/2W918WA

It takes no more than 3 minutes but will clarify all the details of the project and accelerate each stage of your future partnership.

Thank you in advance for your time and I’m looking forward to a fruitful collaboration.

If you require any further information about the questionnaire or anything else, feel free to contact me by this email [email protected]

Best regards, Bryan
00:20, 11.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA