Zamknij
REKLAMA

Po niebieskiej tabletce zdarza się widzieć na niebiesko

22:18, 08.02.2020 | .
Skomentuj PAP
REKLAMA

O nietypowych skutkach ubocznych związanych z używaniem sildenafilu donosi dr Cüneyt Karaarslan z tureckiego szpitala Dünyagöz Adana. Badacz zarejestrował charakterystyczne objawy u 17 pacjentów, którzy zastosowali lek po raz pierwszy i przyjęli najwyższą rekomendowaną dawkę - 100 mg.

U pacjentów stwierdzono zaburzenia czynności narządu wzroku, w tym nienaturalnie rozszerzone źrenice, niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło i zaburzenia widzenia kolorów - badani widzieli na przykład świat na niebiesko, a nie dostrzegali barw czerwonej i zielonej. Efekty uboczne pojawiały się zaraz po przyjęciu środka i utrzymywały nawet przez 21 dni, po czym samoistnie ustępowały.

Po zażyciu Viagry (nazwa handlowa) rzeczywiście mogą wystąpić skutki uboczne w postaci bólu głowy i niewyraźnego widzenia, ale zdarza się to stosunkowo rzadko i szybko mija. "W przypadku większości mężczyzn skutki uboczne okażą się łagodne i przejściowe. Jednak niektórzy, nieliczni użytkownicy mogą natknąć się na trwające dłużej problemy z oczami i widzeniem - i to chciałem podkreślić" - mówi dr Karaarslan.

Od czego to zależy? Prawdopodobnie mężczyźni, u których wystąpiły nietypowe objawy, wolniej metabolizowali sildenafil i dłużej wydalali go z organizmu. Ponadto zastosowali lek po raz pierwszy i od razu przyjęli bardzo wysoką dawkę - i to bez wcześniejszej konsultacji lekarzem. Spowodowało to nagromadzenie się leku w organizmie, co mogło doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.

Specjaliści przekonują jednak, iż Viagra jest bezpieczna. Należy tylko czytać ulotkę, przestrzegać zaleceń lekarskich i może zacząć od skromniejszej dawki - dla własnego dobra.

Więcej informacji o badaniu na stronie: http://dx.doi.org/10.3389/fneur.2020.00067. (PAP)

ooo/ ekr/

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA